484 4050

haigla@raplahaigla.ee

Alkoholitarvitamise häire ravi

juuni 16, 2023

Esimeseks sammuks alkoholist vabanemisel on tavaliselt tunnistamine, et probleem on olemas, ning soov muutuda. Seejärel võib inimene kasutada erinevaid meetodeid ja abivahendeid, et aidata endal sõltuvusest vabaneda. Enamik inimesi vajab alkoholisõltuvusest vabanemiseks professionaalset abi. Tervishoiutöötajad võivad aidata inimestel sõltuvusest vabanemisel, pakkudes ravi, nõustamist ja toetust.

Alkoholitarvitamise häire ravimine ei ole kiire või lihtne protsess, kuid paljud inimesed on saavutanud pikaajalise abstinentsi. Edukas ravi nõuab aga pühendumust ja järjepidevust. Oluline on, et inimene oleks avatud professionaalsele abile, töötaks koos spetsialistiga välja tervikliku raviplaani ning oleks valmis oma käitumist ja harjumusi muutma. Lõppude lõpuks on alkoholist loobumine inimese enda kätes ja nõuab ennekõike tema enda soovi ja pühendumust.

Alkoholitarvitamise häire ravi teenus on keskustes tasuta, seda ka ravikindlustuseta inimestele. Ise tuleb maksta ravimite eest. Enamasti on see summa oluliselt väiksem alkoholile kuluvast rahast. Kuna patsient peab olema võimeline täitma arsti korraldusi, siis vastuvõtule ei võeta vastu inimesi, kes on joobes. Samuti võivad ravikeskusesse nõu saamiseks pöörduda patsientide lähedased. Ravimeeskonda kuuluvad RMH-s psühhiaater, õde, sotsiaaltöötaja, kliiniline psühholoog. Alkoholitarvitamise häire ravi osutamine on ambulatoorne teenus.

Teenuse sihtrühmaks on kõik alkoholi kuritarvitavad isikud. Patsiendid sisenevad alkoholitarvitamise häire raviteenusele läbi isikliku initsiatiivi, lähedaste/sõprade, perearstide, sotsiaaltöötajate või töötukassa soovitusel. Samuti võivad patsiendid siseneda teenusele läbi prokuratuuri/kohtu suunamise.

Raviteenusele pääsemise kriteeriumiks on patsiendi isiklik motivatsioon ja tahe oma alkoholiprobleemiga tegeleda. Alkoholitarvitamise häire raviteenust pakutakse patsientidele alates 18. eluaastast.

Teenust osutatakse saatekirjata, vajalik on eelregistreerimine:  kte@raplahaigla.ee

tel 48 90 748 E – R kl 9-15