484 4050

haigla@raplahaigla.ee

GASTROSKOOPIA
Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa uuring, mis võimaldab uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmiksoolt painduva optilise instrumendi (endoskoobi) abil. Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste põhjusi (ülakõhuvalu, iiveldus, oksendamine, neelamishäired) ja leida haiguslikke muutusi söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles (verejooks, haavand, kasvajad).

Gastroskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab uuringu käigus võtta proovitükke (biopsia), mida hiljem saab mikroskoopiliselt uurida.

Uuringuks ettevalmistus:
Gastroskoopia läbiviimiseks peab magu olema tühi, seetõttu ei tohi Te süüa ega juua 6- 8 tundi enne uuringut. Eemaldatavad hambaproteesid tuleb enne uuringut eemaldada.

Uuringu teostus:
Uuringu ajal lamate Te vasakul küljel. Endoskoop viiakse suu kaudu söögitorusse, makku ja kaksteistsõrmiksoolde ning nimetatud organeid õhuga laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid. Uuring kestab umbes 10-15 minutit ega tekita Teile valu. Uuringu ajal võib Teil tekkida ebamugavustunne ülakõhus ning köhimis- ja okserefleks. Samuti võite uuringu ajal tunda ebamugavustunnet kõris, kuid Teie hingamisteed on vabad ja hingamistakistust ei ole. Okserefleksi on võimalik vältida või oluliselt vähendada, kui Te hingate läbi suu, lasete ülakeha lõdvaks ning ei neela sülge.

Peale gastroskoopiat võite Te tunda kerget kurguvalu ja täiskõhutunnet õhu viimise tõttu makku. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Juhul, kui Teie arst ei ole Teid teisiti instrueerinud, võite kohe peale uuringut süüa ja juua.

Tüsistused:
Gastrosoopial tekivad tüsistused harva. Esineda võib verejooks proovitükkide võtmise järgselt, verejooks on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi. Samuti võib esineda söögitoru või mao seina perforatsioon ehk mulgustuse teke – on väga haruldane, kuid vajab kirurgilist ravi.

NB! Kui Teil tekib peale uuringut palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, pöörduge koheselt EMO´sse.


KOLOSKOOPIA
Koloskoopia on seedetakti alaosa uuring, mis võimaldab uurida jämesoolt kogu ulatuses painduva optilise instrumendi (endoskoobi) abil. Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste põhjuseid (näiteks alakõhuvalu, vereeritus soolest) ja leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (näiteks haavandumised, põletik, kasvajad). Koloskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab võtta uuringu käigus koeproove (proovitükke ehk biopsiad), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.

Uuringuks ettevalmistus:
Koloskoopia läbiviimiseks peab jämesool olema puhas. Jälgige hoolikalt Teile antud juhiseid. Soole puhastamiseks kasutatakse tavaliselt suu kaudu manustatavaid spetsiaalseid loputuslahuseid või muid lahtistava toimega aineid. Kaks päeva enne koloskoopiat sööge kerge ja vähese rasvasisaldusega toitu. Vältige mahla, magusa tee ja kohvi joomist (jääkainetevaba dieet).

Uuringule eelneval päeval algab soolepuhastus sooleloputuslahusega, mis võetakse sisse suu kaudu. Näiteks, kui kasutatakse Fortrans pulbrit, siis valmistab õde pulbrist 4 liitrit joogilahust, mida joote kiirusega 1 liiter 1 tunni jooksul, pidades vahet pärast 2 liitri joomist:
• esimene ja teine liiter jooge kahe tunni jooksul (kell 14.00–16.00);
• kell 16.00–17.00 ärge joogilahust tarvitage;
• kolmas liiter jooge tunni aja jooksul algusega kell 17.00 ning neljas liiter algusega kell 18.00.
• roojamispakitsus algab keskmiselt 1–2 tundi pärast esimese liitri joogilahuse joomist. Kuna sooleloputuslahus suurendab oluliselt Teie soolesisu mahtu ja puhastab soolt, soovitame viibida tualettruumi läheduses.

Diabeetikud:
Uuringule eelneval päeval süstige pikatoimelist insuliini vastavalt veresuhkru näitajale. Kui uuring on pärast lõunat, võib süstida lisaks ½ annusest uuringupäeva hommikul, lähtudes veresuhkru tasemest. Lühitoimelist insuliini ärge süstige.

Uuringu teostamine:
Vajadusel süstitakse Teile enne uuringut veresoonde (veeni) ravimit, mis aitab Teil lõõgastuda, kuid võib teha uniseks. Uuringu ajal lamate Te selili või ühel küljel, põlved kõverdatult vastu rinda. Koloskoop viiakse päraku kaudu jämesoolde ning õhuga jämesoolt laiendades on võimalik leida haiguslikke muutusi.

Soole venituse tõttu õhuga võite Te tunda täiskõhutunnet ja ka mõningast valu. Uuring kestab umbes 30–45 minutit. Uuringu järgselt Kui Teile süstiti veeni lõõgastavaid ravimeid, peate Te lamama umbes 30–60 minutit.

Kui koloskoopia uuringu ajal on kasutatud rahustavat ravimit, ei ole lubatud samal päeval pärast uuringut juhtida autot. Soovitav on uuringule kaasa võtta saatja. Peale koloskoopiat võite Te tunda kerget kõhuvalu ja täiskõhutunnet. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Te võite kohe peale uuringut süüa ja juua, kui arst ei ole Teid teisiti juhendanud.

Võimalikud tüsistused: 
Koloskoopia on ohutu uuringumeetod, mille käigus tekib tüsistusi harva:
• verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi,
• jämesooleseina perforatsiooni ehk mulgustus on väga haruldane, vajab kirurgilist ravi.

NB! Juhul, kui Teil peale uuringut tekib palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, pöörduge koheselt perearsti poole, haiglaravil olles valveõe või raviarsti poole.