484 4050

haigla@raplahaigla.ee

TSÜSTOSKOOPIA

See infoleht aitab teil valmistuda nimetatud uuringuks ja selgitab teile protseduuri olemust.

Tsüstoskoopia on protseduur, mis võimaldab spetsiaalse optilise aparaadi abil kontrollida põie sisekesta ja vajadusel võtta sellest proovitükk. Tsüstoskoopia abil on arstil võimalik täpselt diagnoosida põiehaigust, haiguse ulatust ja raskusastet.

Protseduuri kirjeldus
Uuringu läbiviimiseks tuleb teil lamada günekoloogilises toolis. Kusiti suue puhastatakse antiseptilise vahendiga ja viiakse sisse kusiti limaskesta tuimestav vahend. Aparaadi sisseviimise lihtsustamiseks kasutatakse spetsiaalseid libestusaineid. Edasi toimub arsti poolt põie loputus steriilse vedelikuga, põie täitmine ~ 200 ml vedelikuga ja põie sisekesta vaatlus läbi tsüstoskoobi optilise süsteemi.

Tüsistused
Tsüstoskoopia protseduur on hästi talutav ja tüsistuste oht minimaalne. Tsüstoskoobi põide viimisel võib esineda raskusi vanemaealistel meestel, kellel esineb eesnäärme suurenemine. Arvestades anatoomilisi iseärasusi on protseduur meestel ebameeldivam. Seoses võimaliku kusejuha mehhaanilise ärritusega võib peale protseduuri esineda vähene lühiaegne vereeritus kusitist ja urineerimise valulikkus. Kõigi protseduurijärgsete arusaamatute ebameeldivuste korral pöörduge kiirabisse, haiglas olles valveõe või raviarsti poole.