484 4050

haigla@raplahaigla.ee

LIIGESEVAATLUS e. ARTROSKOOPIA

Põlveliigest vaadeldakse kõige sagedamini, kuid samamoodi võib uurida ja vaadelda ka suuremaid liigeseid, nagu näiteks õlaliigest.

Protseduur viiakse läbi üldnarkoosis või kasutatakse spinaalanesteesiat, mis tuimestab kogu alakeha. Artroskoop viiakse vaadeldavasse liigesesse läbi naha, väikese lõike kaudu. Seadme abil saab uurida haiget liigest neil juhtudel, kui varem tehtud uuringud ja ülesvõtted pole andnud piisavalt täpset diagnoosi.

Artroskoopia käigus tehakse vajadusel ka protseduure, näiteks eemaldatakse kahjustunud põlvemenisk või teisi irdtükikesi. Võrreldes nn. avatud lõikusega on artroskoopia patsiendile mugavam (vähem ebemeeldiv!) ning ka võimalikke komplikatsioone tuleb harvem ette.

Artroskoopia vajalikkuse teeb kirurg kindlaks polikliiniku haavakabinetis, kus toimub registreerimine operatsiooniks e. artroskoopiaks.

Ettevalmistus operatsiooniks
1. Kroonilisi haigusi põdevad ja sellega seoses igapäevaselt ravimeid tarvitavad patsiendid tulevad haiglasse üks päev enne kindlaks määratud operatsiooni päeva kella 8.00-10.00-ni. Tarvitatavad ravimid tuleb endal kodust kaasa võtta! Osakonnas teostatakse laboratoorsed uuringud, EKG ja vajadusel ka röntgenülesvõte. Peale uuringutulemuste kättesaamist otsustab anestesioloog, millist anesteesiat on soovitav kasutada – kas üldnarkoosi või spinaalanesteesiat. Arvestatakse ka patsiendi enda soovi.
2. Patsiendid, kes ei põe kroonilisi haigusi ega tarvita igapäevaselt ravimeid, peavad kuni 10 päeva enne kindlaksmääratud operatsioonipäeva tegema laboratoorsed analüüsid ja EKG uuringu. Saatekirjad uuringuteks antakse polikliiniku haava- kabinetis või perearsti poolt. Perearsti saatekirjaga teostatud uuringute vastused tuleb patsiendil endal operatsioonile tulles kaasa võtta.

Haiglasse tulge operatsiooni päeva hommikul kell 8.00 SÖÖMATA ja JOOMATA!

PÕLVELIIGESE ARTROSKOOPIA KORRAL VÕTKE KAASA KARGUD!

Operatsiooni järgselt viibib patsient 1-2 päeva haiglaravil. See sõltub patsiendi üldseisundist.

Haiglast väljakirjutamisel antakse kaasa kaks väljavõtet. Üks nendest jääb haigele ja teine väljavõte on vaja edasi anda oma perearstile. Väljavõte lugege kindlasti ka ise läbi, sest seal on ka kirjas, kuidas edasi toimida: millal tulla uuesti kirurgi vastuvõtule, millist ravi soovitatakse teha kodus ja milliseid ravimeid kasutada.

Paljudel juhtudel antakse kaasa ka spetsiaalsete harjutuste kava.