484 4050

haigla@raplahaigla.ee

Oleme Raplamaa haiglas tegelenud laste füsioteraapiaga (taastusraviga) rohkem kui 15 aastat. Taastusravi teeme lastele peamiselt ambulatoorselt, aga vajadusel saavad abi ka statsionaaris ravil olevad lapsed. Laste vanus on väga erinev, alates sünnist kuni noorukieani.
 
Imikute puhul on peamisteks probleemideks lihastoonuse häired, puusaliigeste düsplaasia, komppöidsus jm, mis takistavad imiku normaalset psühhomotoorset arengut. Sellistel juhtudel saame imikuid aidata kergete massaaživõtete, passiivsete harjutuste, asendravi ning üldise aktiviseerimise kaudu. Ühtlasi näeb lapse ema, kes protseduuri jälgib, mida ja kuidas tehakse ning saab füsioterapeudi soovitusi ja õigeid võtteid kodus praktiseerida.
 
Lihastoonuse häireid võib esineda erinevas vanuses lastel: need pärsivad laste peenmotoorsete oskuste, üldise motoorika arengut ning korrektse kõnnimustri kujunemist.
Laste ja noorukite seas on põhiprobleemiks lihastoonuse häiretest tingitud rühivead (skolioos e vildakselgsus, lameselgsus, küfoos e kumerselgsus e küürakus jne) ning lampjalgsus. Noorsportlastel on sageli liiges- ja lihaskonna probleemid tingituna madalast koormustaluvusest, või hoopis ülekoormusest, aga ka valest treeningust või ebaõigetest treeningvahenditest. Küllalt sageli vajab laps või nooruk taastusravi traumajärgselt.
 
Meie juures käivad lapsed hingamiselundkonna haiguste järgselt, et parandada oma kopsufunktsiooni ja -mahtu.
 
Eelnimetatud probleemide puhul saab kindlasti abi spetsiaalsetest kehalistest harjutustest, õigetest venitusharjutustest/venitusravist, sooja-külmaaplikatsioonidest, kinesioteipimisest ning soovitatud/õpetatud režiimi jälgimisest. Harjutuste valikul kasutame erinevaid abivahendeid (bodypalle, raskuspalle, sensopalle, kummilinte, hantleid, tasakaalualuseid, kiile, rõngaid, kurikaid, varbseina jne), mille abil on võimalik harjutusi vastavalt vajadusele huvitavamaks ja tõhusamaks muuta. Laste taastusraviks on meil olemas väga hea teraapialaud, mille haigla sai osta tänu 2012.aasta Selveri heategevuskampaaniale. Selveri 2013.aasta kampaaniast saadud toetuse oleme samuti kavandanud laste taastusravivahendite ostmiseks.
 
Füsioterapeudi vastuvõtule tulekuks on vaja perearsti või eriarsti saatekirja. Sellele järgnevalt saate kokku leppida täpsema vastuvõtupäeva ja -aja.