Tonsillektoomia

TONSILLECTOMIA e. KURGUMANDLITE EEMALDAMISE OPERATSIOONI EELNE JA OPERATSIOONI JÄRGNE MEELESPEA

Operatsioonieelseteks analüüsideks tulla SA Raplamaa Haigla kõrva-, nina-, kurguhaiguste kabinetti

Enne narkoosis toimuvat operatsiooni tuleb olla söömata ja joomata vähemalt 6 tundi.

Haiglasse tulles palume kaasa võtta:
– isikut tõendav dokument
– isiklikud hügieenitarbed
– vahetusjalatsid
Peale operatsiooni võite soovi korral kanda oma riideid. Külastajatele on osakond avatudkella 20.00-ni

Operatsiooni ei toimu, kui Teil on:
– köha
– palavik
– menstruatsioon

Kui Teil eelpool nimetatud põhjustel ei ole võimalik määratud ajal operatsioonile tulla, siis palume kindlasti helistada: Telef. 48 90 716 T; K; N 9.00-12.00

PÕHILISED OPERATSIOONIJÄRGSED PROBLEEMID:
1. VALU  – Kurguvalu peale operatsiooni on loomulik. Valu kestab keskmiselt 2- nädalat, valulävi on väga individuaalne, mõni patsient kasutab valurohtu 3-4 päeva, mõni 2-3 nädalat. Põhimõte on järgmine: valurohtu tuleb võtta vastavalt vajadusele, oluline on mitte ületada ööpäevast doosi. Valurohtudest tohib võtta ainult arsti poolt soovitatud ravimeid, põhilised mandlioperatsioonijärgsed valurohud on lahustuval kujul paratsetamool nimega Eferalgan, Relifex. (Aspiriini, ibuprofeeni jt. põletikuvastaseid ravimeid kasutada ei tohi, neil on verd vedeldav toime.) NB! Iseloomulik on valu kiirgumine kõrvadesse!
2. PALAVIK, NÕRKUS, JÕUETUS  – Enamusel patsientidest on operatsioonijärgne palavik, mis tüüpilisel juhul jääb alla 38 kraadi. Palaviku püsimisel üle 38 kraadi võtta ühendust raviarstiga. Nõrkus/jõuetus kujuneb kiiresti, kuna valuliku neelemise tõttu ei saa patsient piisavalt vedeliku/toidu.
3. ISEÄRALIK – Peale operatsiooni võib kurgus esineda hallikasvalget kattu. Seni, kuni see püsib, pole seda vaja maha nühkida ega kurku kuristada. Katt langeb ise ära ja siis on veresoonte otsad sulgunud ega ole enam karta verejooksu.
4. VEREJOOKS – Haavapind kurgus paraneb 12-14 päeva, sel perioodil on verejooksu oht kurgust. Kui ilmneb verejooks ( märkate süljes verd ), säilitage rahu, võtke suhu jääkuubikud, asetage jääside kaelale ja olge voodis külili asendis. Sülg ja veri lükake keelega suust välja (alla neelata ei tohiks sest see ärritab magu ja võib tekkida iiveldus, oksendamine ning verejooks võib intensiivistuda). Kui veritsus ei peatu 10-15 min jooksul tuleb helistada telefonil 112.

TOIT
Samal päeval peale operatsiooni saab juua vaid jahedat vett, hiljem võib juua ka mahla, jahedat teed. Vedeliku saamine on paranemise seisukohalt tähtis. Suu peab olema niiske, siis ei teki põletikku ja kurk valutab vähem. Kui on nälg, võib süüa jäätist, jogurtit. Sööge pehmet ja jahedat toitu, vältige leiba, küpsiseid (puru satub haava pinnale ega eraldu kergelt), hoiduge teravatest luukildudest toidus, klaaskommidest, gaseeritud hapudest jookidest. Hoiduge alkohoolsetest jookidest.

TÖÖ, KOOL, LASTEAED
Operatsioonijärgselt vabastus töölt, koolist, lasteaiast vähemalt nädal. Kaks nädalat peab vältima saunas ja kuumas vannis käimist, sportimist ja kõiki tegevusi, mis nõuavad füüsilist pingutust, raskuste tõstmist ja ettepoole kummardumist, pea alaspidi.

NB! VÕTKE ÜHENDUST RAVIARSTIGA, KUI
– on nõrkus, halb enesetunne, minestamine
– esineb oksendamine
– palavik on 38 kraadi või rohkem

TÄITKE RAVIARSTI POOLT SOOVITATUD REŽIIMI
– käige jalutamas
– suhelge sõprade ja tuttavatega telefoni teel (eriti viirushaiguste perioodil)
– sööge vähe, aga tihti
– tulge õigeaegselt vastuvõtule