Sel aastal oodatakse emakakaelavähi ennetamise uuringus osalema naisi, kes on sündinud aastatel 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987.

  • -

Sel aastal oodatakse emakakaelavähi ennetamise uuringus osalema naisi, kes on sündinud aastatel 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987.

Tags : 

Sel aastal oodatakse emakakaelavähi ennetamise uuringus osalema naisi, kes on sündinud aastatel 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987.

PRESSITEADE
04.10.2017

Emakakaelavähki haigestumine püsib Eestis võrreldes eelnevate aastatega endiselt kõrge, aastas diagnoositakse vähemalt 160 naisel vähk. Haigestumise risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka nooremad.

Emakakaelavähi ennetamiseks kutsutakse igal aastal naisi osalema ennetavas uuringus, läbi mille on võimalik näha kehas muutusi enne vähi teket. Uuringus osalemine on ravikindlustatud naistele tasuta.

Oluline on teada, et ennetaval uuringul tuleks ka siis osaleda, kui puuduvad kindlad kaebused. Mõnikord arvatakse ekslikult, et kui ei ole valusid või muid sümptomeid, ei pea kontrollis käima. Tegelikult ongi ennetav uuring mõeldud ilma kaebusteta naistele, kes tunnevad end täiesti tervelt, mistõttu võivadki jääda varajased muutused kehas märkamata. Seega, kui olete sel aastal kutse saanud või uuringule oodatud sünniaastaga naiste hulgas, tuleks kindlasti uuringul osaleda.

Emakakaelavähi ennetava ja varase avastamise proovi võtmine on lihtne, kiire ja valutu. Proovi võtmist nimetatakse PAP-testiks, millega võetakse tavalise günekoloogilise läbivaatuse käigus emakakaelalt väike proov. Testi saab teha raviasutustes üle Eesti. Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme, mistõttu tuleks uuringul osaleda iga kord kui saate kutse.

Kuidas osaleda?

Nimeline kutse saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile, mistõttu on vajalik kontrollida, kas see on aadress õige. Seda saab teha riigiportaalis eesti.ee. Kui sealsed andmed ei ole täpsed, ei pruugi kõik kutsed kahjuks uuringule oodatud naiseni jõuda. Koos paberkutsega saadetakse välja ka elektroonne kutse, mis saadetakse E-Tervise patsiendiportaali digilugu.ee. Kutset saab vaadata oma saatekirjade alt.

Kutsel on märgitud kõik uuringuid teostavad raviasutused, kuhu saab end registreerida. Nimekirja saab vaadata ka haigekassa kodulehel www.haigekassa.ee

Tasub meeles pidada, et uuringul osalemiseks ei pea kutset ootama jääma. Kui teie sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada endale kõige sobivamasse tervishoiuasutusse ning aeg uuringuks kirja panna. Registreerimisel kontrollitakse eelkõige teie sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Kui registreerite end näiteks aga raviasutuse tasulisele vastuvõtule, tuleb sellega koos tehtavad uuringud (sh PAP-test) tasuda endal ning neid haigekassa tagasiulatuvalt ei hüvita. Uuringule minnes võtke kindlasti kaasa isikut tõendav dokument.

Sõeluuring on uuring haiguse ennetamiseks või varajaseks avastamiseks, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele. Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–55 ja rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–62.

Lisainfo

Liis Hinsberg

Tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht

6208459

Liis.Hinsberg@haigekassa.ee