484 4050

haigla@raplahaigla.ee

KOLOSKOOPIA

See infoleht aitab teil valmistuda nimetatud uuringuks ja selgitab teile protseduuri olemust, kuidas koloskoopiat tehakse ja mida te võite oodata enne protseduuri, selle ajal ja pärast seda.

Koloskoopia on seedetrakti alaosa endoskoopia, mis võimaldab arstil uurida kogu ulatuses teie jämesoolt painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi) abil. See uuring võimaldab selgitada teie kaebuste (näiteks alakõhuvalu, vereeritus soolest) põhjuseid ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (näiteks haavandumised, põletik, kasvajad). Koloskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab vajadusel võtta uuringu käigus proovitükke (biopsia), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.

Ettevalmistus koloskoopiaks Fortransiga
– Kaks päeva enne koloskoopiat peab toit olema kerge ja vähese rasvasisaldusega. Mitte juua mahla, magusat teed ega kohvi- haiglas on see jääkainetevaba dieet.
– Ärge sööge koloskoopiale eelneva päeva õhtul ega uuringupäeva hommikul.
– Uuringule eelneval või vajadusel kahel eelneval päeval kell 14.00 algab soolepuhastus loputuslahuse Fortrans pulbriga, mis võetakse sisse suu kaudu. Õde valmistab pulbrist 4 liitrit joogilahust. Joogilahust peate jooma 1 liiter 1 tunni jooksul.
– Esimene ja teine liiter tuleb ära juua kahe tunni jooksul (kell 14.00-16.00).
– Siis puhkate tunni, kuid peate püsima tualettruumi läheduses (kell 16.00-17.00).
– Kolmas liiter juuakse tunni aja jooksul algusega kell 17.00 ning viimane neljas liiter algusega kell 18.00.
– Roojamispakitsus algab keskmiselt 1-2 tundi pärast esimese liitri loputuslahuse joomist. Kuna Fortrans suurendab oluliselt teie soolesisu mahtu ja puhastab soolt, soovitame viibida tualettruumi läheduses.

Ettevalmistus koloskoopiaks X-Prepiga
– Kaks päeva enne koloskoopiat peab toit olema kerge ja vähese rasvasisaldusega. Mitte juua mahla, magusat teed ega kohvi- haiglas on see jääkainetevaba dieet.
– Ärge sööge koloskoopiale eelneva päeva õhtul ega uuringupäeva hommikul.
– X-Prep manustatakse uuringule eelneval päeval kell 14.00 ja 16.00 vahel suure klaasitäie veega.
– Seejärel juua iga tunni aja järel suur klaasitäis vett (kokku 2…3 liitrit).

Protseduuri kirjeldus
Uuringu läbiviimiseks tuleb teil lamada selili või keerata vajadusel paremale või vasakule küljele. Koloskoop viiakse päraku kaudu jämesoolde ning õhuga jämesoolt laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid. Soole venituse tõttu õhuga võite tunda täiskõhutunnet ja ka mõningast valu. Uuring kestab umbes 30-45 minutit. Peale koloskoopiat võite te tunda kerget kõhuvalu ja täiskõhutunnet õhu viimise tõttu jämesoolde. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul.

Tüsistused
Koloskoopia on ohutu protseduur, tüsistused tekivad harva ja võivad olla järgmised:
– Verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi.
– Jämesoole seina perforatsiooni ehk mulgustuse teke on väga haruldane, kuid vajab kirurgilist ravi.

Juhul, kui teil peale uuringut peaks tekkima palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, siis pöörduge koheselt kiirabisse, haiglas olles valveõe või raviarsti poole.