484 4050

haigla@raplahaigla.ee

GASTROSKOOPIA e maouuring

See infoleht aitab teil valmistuda nimetatud uuringuks ja selgitab teile protseduuri olemust, kuidas gastroskoopiat tehakse ja mida te võite oodata enne protseduuri, selle ajal ja pärast seda.

Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa endoskoopia, mis võimaldab arstil uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmiksoolt painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi ) abil. See uuring võimaldab selgitada erinevate rinna- ja ülakõhuvaevuste põhjusi.

Gastroskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab vajadusel võtta uuringu käigus proovitükke (biopsia), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.
– Uuring teostatakse reeglina hommikul tühja kõhuga (te ei tohi ka juua, närimiskummi närida ega suitsetada).
– Eelmisel õhtul pärast kella 19-20 ärge sööge, vältige ka varem rohke toidu tarvitamist.
– Protseduuri teostab arst ja õde abistab.
– Protseduuri ajal lamate vasakul küljel, olete lõdvestunud ja hingate rahulikult.
– Eemaldatavad hambaproteesid tuleb enne uuringut välja võtta.
– Enne protseduuri neel tuimestatakse.
– Peale protseduuri ärge sööge ega jooge 0,5 tundi (kuni neelu tuimus on möödunud).
– Juhul kui protseduuri käigus on võetud koetükikesi, siis sooja toitu ärge sööge 1-2 tundi ja esimene söök 0,5 tunni pärast soovitavalt jahe ( jäätis, külm jook, külm jogurt jne).

Protseduuri kirjeldus
Protseduuri ajal tuleb teil lamada vasakul küljel ning arst viib peene ja elastse endoskoobi suu kaudu söögitorru, söögitoru kaudu makku ja sealt edasi kaksteistsõrmiksoolde ning nimetatud organeid õhuga laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid.

Uuring kestab umbes 10-15 minutit ega tekita teile valu. Uuringu ajal võib olla ebamugavustunne ülakõhus ning öökimistunne. Samuti võite uuringu ajal tunda ebamugavustunnet kõris, kuid teie hingamisteed on vabad ja hingamistakistust ei ole. Endoskoopiauuringu käigus võetakse vajaduse korral koetükikesi, mida patoloog kontrollib mikroskoobi abil.

Peale gastroskoopiat võite te tunda kerget kurguvalu ja täiskõhutunnet õhu viimise tõttu makku. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul.

Tüsistused
Gastroskoopia on ohutu protseduur, tüsistused tekivad harva ja võivad olla järgmised:
– Verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi
– Söögitoru või mao seina perforatsiooni ehk mulgustuse teke on väga haruldane, kuid vajab kirurgilist ravi Juhul, kui teil peale uuringut peaks tekkima palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, siis pöörduge koheselt kiirabisse, haiglas olles valveõe või raviarsti poole.