484 4050

haigla@raplahaigla.ee

JÄLGIMINE EMAKAVÄLISE RASEDUSE KORRAL ILMA ESIALGSE RAVITA

Munaraku viljastamine toimub munajuhas, kust viljastatud munarakk tavaliselt liigub emakasse, et seal pesastuda ning kasvada-areneda. Mõnikord juhtub, et miski – sageli põletikujärgsed muutused munajuhades – takistab munaraku liikumist emakasse ja ta pesastub munajuha seinas. Seda nimetatakse emakaväliseks raseduseks. Munajuha on õhukese seinaga organ, milles rasedus ei saa kuigi suureks areneda: raseduse suurenedes munajuha sein rebeneb ja tekib verejooks kõhuõõnde. See on olukord, mis vajab kohest kirurgilist ravi.

Aga on ka teine variant: rasedus ei arene niikaugele ning peetub munajuhas väga varases järgus ja rasedus võib iseeneslikult taandareneda. Teil diagnoositi emakaväline rasedus, kuid loode on praegu veel nii väike, et on lootust iseeneslikuks taandarenguks.

Mõnikord see siiski ei lähe meie ootuste kohaselt. Seetõttu on lähemal ajal väga vajalik Teie mõistev koostöö arstidega, nädalaste vahedega korduvad kontrollid naistenõuandla arsti juures. Teie verest määratakse raseduse ajal tekkivat hormooni, hinnatakse selle järk-järgulist vähenemist ning igal nädalal tehakse ka ultraheli uuring. Juhul, kui rasedus munajuhast siiski ei taandarene, on vajalik ravi kas medikamentidega või operatsioon. Täpse ravimeetodi otsustab arst olenevalt Teie konkreetsest olukorrast, arvestades seejuures Teie arvamust.

Kuna lähemateks nädalateks jääb ikkagi võimalus, et Teil tekib munajuha rebend, siis on oluline, et Te ei sõidaks kohtadesse, kus puudub võimalus kiiresti haiglasse jõuda. Kui Teil tekib tugev või püsivalt häiriv alakõhuvalu, nõrkus, minestustunne – tulge kohe haiglasse. Kui on mõni muu häiriv probleem, helistage Raplamaa Haigla günekoloogia osakonna telefonil 48 90 720. Valvegünekoloog on meil ööpäevaringselt.

Olen teadlik infolehe sisust, saan aru, millised on ohud ja võimalused, mida ravimeetodid tähendavad ja olen saanud vastused mind huvitavatele küsimustele. Infoleht on kahes eksemplaris, millest üks jääb patsiendile ja teine haigusloo vahele.

Märkused: ……………………………………………………………………………………
Patsiendi allkiri:……………………………………nimi:…………………………………
Arsti allkiri: ………………………………  nimi: ………………………………

Kuupäev: ………………………………………

Infolehe sisu on koostatud Ida-Tallinna Keskhaiglas kasutatava infolehe järgi